Wymagania

Jakie wymagania musi spełnić zawodnik Showelrace? Generalnie nie ma ich zbyt wiele. Pierwszym oczywistym jest skończone 18 lat. Trzeba być też zdrowym i zdolnym do zajmowania się tego typu sportami (głównie przez pryzmat siły odśrodkowej). Nie są jednak potrzebne żadne badania lekarskie i jest to jedynie deklaratywne stwierdzenie składane na stosownym oświadczeniu przy okazji rejestracji.

Kolejnym wymaganiem dla Polaka i każdej innej osoby spoza Łotwy jest komunikatywna znajomość języka angielskiego. Oczywiście nikt nie wymaga czytania twórczości Shakespeare w oryginale ale możliwość porozumiewania się jest niezbędna do wzięcia udziału chociażby w odprawie. Przed każdym treningiem i zawodami organizatorzy organizują odprawę w języku Łotewskim a dla osób spoza Łotwy w Angielskim, tłumacząc wszelkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem i podstawowe zasady sterowania łopatą 🙂

Główny organizator zawodów, Rainers Helds podczas odprawy

Czy zawodnik musi mieć jakiś swój sprzęt? Łopaty zapewnia organizator, co jest ważne dla zagranicznych zawodników, no bo ciężko było by przewieźć coś takiego samolotem 😀 . Jazda na torze możliwa jest wyłącznie w kasku „full face”. Nie może to być ani kask rowerowy ani narciarski. Organizator zapewnia jakąś pulę kasków aczkolwiek jeżeli ktoś posiada swój (np. motocyklowy) to zdecydowanie warto wziąć go ze sobą.

Warto też zorganizować sobie odpowiednią odzież do jazdy. Absolutnie wymagane regulaminowo są grube i mocne rękawiczki i ochraniacze na łokcie i ręce. Te ostatnie w ograniczonej ilości również zapewnia organizator ale jak zwykle z tego typu sprzętem warto mieć swoje, dopasowanie na miarę. Co do ubioru to najlepsze są jednoczęściowe kombinezony motocyklowe, czy narciarskie. Część łotewskich zawodników używa takiej samej aerodynamicznej i przylegającej lajcry co saneczkarze czy skeletoniści ale wiadomo, że na początek nie ma sensu iść w tą stronę.

Jeżeli ktoś nie ma jednoczęściowego stroju, to po prostu należy się ubrać w coś co z jednej strony będzie odporne na otarcia a z drugiej strony będzie izolowało od zimna, no bo wiadomo że na torze tak czy inaczej jest zawsze zimno 🙂 . Na miejscu odzież, rękawiczki i ochraniacze i tak trzeba będzie okleić gafrem, tak aby zabezpieczyć je przed podwijaniem przez pęd powietrza, czy też zdarciem przy otarciach o obudowę toru.

Gdyby nie ktoś nie kojarzył to to jest gafer.

Gafra nie trzeba przywozić ze sobą z Polski. W Siguldzie znajduje się market budowlany (otwarty w tygodniu i w sobotę) gdzie takie akcesoria można bez problemu zakupić.

Po więcej informacji i kalendarz zawodów odsyłamy na oficjalną stronę organizatora http://showelrace.com/ i Fanpage zawodów na Facebooku

https://www.facebook.com/showelrace/